Temat spotkania synodalnego – listopad 2021 „Troska wspólnoty o Dom Boży – Dom modlitwy.”

Z pewnością każdy parafianin zdaje sobie sprawę, iż bez kościoła parafialnego, jako budynku, praktykowanie postaw religijnych byłoby niemożliwe.  Człowiek wierzący i praktykujący potrzebuje miejsca i przestrzeni, gdzie będzie mógł oddać się modlitwie wspólnotowej. Takim miejscem jest przede wszystkim „własna izdebka” ale poczucie przynależności do wspólnoty najpiękniej wyraża się w Zgromadzeniu Liturgicznym i wspólnocie zebranych wiernych.

Wiele czynników składa się na budowę kościoła, poczynając od jego fizycznego powstania poprzez troskę o jego wnętrze po cały aspekt roli świątyni w kształtowaniu postaw religijnych wśród wiernych. Z całą pewnością można określić, iż świątynia służy przede wszystkim do sprawowania Najświętszych Sakramentów Świętych ale stała się (szczególnie w ostatnim czasie) także miejscem chwały Boga poprzez śpiew, koncerty. Są one ciekawym pomysłem na kształtowanie ducha pobożności i niejednokrotnie wielką ucztą dla ducha.

Należy jednak pamiętać, że koncerty w kościołach muszą oddawać ducha modlitwy i wartości religijnych. Dlatego ważne jest, aby przed podjęciem pozytywnej decyzji o organizacji koncertu, znać organizatorów takich przedsięwzięć i móc sprawdzić co prezentują wykonawcy. Nie mniej jednak, pod uwagę należy wziąć, iż kościół jest przede wszystkim miejscem modlitwy i nigdy nie możemy dopuścić aby koncerty, występy, itp. zdominowały jego znaczenie.

 

 

Czy będąc na koncercie w kościele umiem godnie się zachować?

Czy mam świadomość, że taki koncert ma służyć pogłębianiu mojej wiary

a nie być rozrywką czy „zabiciem wolnego czasu”?

Post Author: A M

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *