Dożynki parafialne i gminne

Kiedy przychodzi Uroczystość Wniebowzięcia NMP w naszej tradycji dziękujemy Bogu za plony. Wieńce dożynkowe wykonywane z wielkim polotem ludowej twórczości, są wyrazem wdzięczności Bogu za wszystkie płody ziemi. Umieszczane są w nich zboża, zioła, kwiaty i owoce. Tworząc z tych roślin specyficzne feretrony, chcemy nawiązać do biblijnego nakazu, aby w dowód zaufania w Bożą opatrzność, na początku żniw przynieść do kapłanów pierwociny zbóż, by oni w imieniu ludu gestem kołysania podziękowali Bogu, za to co dopiero zostanie zebrane. (por Kpł 23,1nn)

15.08 co roku nasi parafianie przynoszą ten dar wdzięczności z zaufaniem, że Bóg pozwoli nam zebrać to, co jest konieczne by nakarmić nasze rodziny, ale też podzielić się z innymi. Spotkania gminne, takie jak to z 22.08.2021 r. w naszym kościele i przy WDK w Kwiatonowicach, tylko potwierdzają, że nadal jesteśmy świadomi, jak od Bożej Opatrzności zależy, czy będziemy mieli żywność i jak ważne jest, abyśmy wspólnie o nią się troszczyli i nią dzielili.

fot. Karolina Galiszewska i Natalia Niziołek

Post Author: A M

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *